Srdce jako na dlani


Moje maminka nám umřela, když jsem byl ještě dítě - na nedomykavost srdeční chlopně. Poznamená vás to na celý života a čím jste starší, tím více vám schází. Tenkrát neoperovatelné – dnes běžná operace. Jícnový echokardiograf slouží k ultrazvukovému vyšetření srdce skrz naskrz a k určení správného dalšího postupu léčby. Na přístroj jsme potřebovali sehnat bezmála dva miliony korun. Povedlo se a přístroj v ceně 1 938 692 Kč slouží v Orlickoústecké nemocnici v rukou vynikajícího odborníka doktora Vratislava Dědka.

Ing. Kvido Štěpánek


Jícnová echokardiografie je v současné době jednou ze základních zobrazovacích vyšetřovacích metod v kardiologii. Oproti rutinnímu použití tzv. transthorakálního, tedy před hrudní stěnu prováděného, ultrazvukového vyšetření je při jícnové echokardiografii zavedena sonda do jícnu a žaludku nemocného. Díky bezprostřední blízkosti srdce, bez překážek v podobě žeber a plic můžeme vidět pracující srdce v reálném čase a sledovat jeho oddíly, funkci srdce a v případě onemocnění stanovit typ postižení, její závažnost a stanovit návrh dalšího postupu léčení.

Možnost provádět toto vyšetření v naší nemocnici zabezpečí dostupnost této metody pro větší okruh nemocných a odpadne složité cestování s doprovodem do jiných zdravotnických zařízení. Zavedením této, dnes již standardní metody v kardiologii, do našeho zdravotnického zařízení, jsme zvýšili o další krůček úroveň ošetřování našich pacientů v tomto regionu, v naší nemocnici v Ústí nad Orlicí.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem lidem, kteří projekt pořízení jícnové echokardiografie podpořili. Moc mě těší, že se podařilo shromáždit dostatek finančních prostředků a mohli jsme tento projektový záměr zrealizovat.

MUDr. Vratislav Dědek

MUDr. Vratislav Dědek


Dokumenty:


« Zpět na předchozí stránku